Den världsberömda sopransaxofonisten Anders Paulsson gästar Norrbottens Kammarorkester och spelar ett nyskrivet beställningsverk av Albert Schnelzer. Konserten leds av den franska stjärndirigenten Claire Levacher.
Program
Solist: Anders Paulsson, sopransaxofon
Dirigent: Claire Levacher
Elfrida Andrée: Konsert Ouvertyr i D
Albert Schnelzer: tba (uruppförande)
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin
Anders Paulsson är en av få musiker i världen med en solokarriär på sopransaxofon, detta i klassiska konsertsammanhang sällsynta instrument. Efter debuten 1992 i det berömda konserthuset på Manhattan i New York, Carnegie Hall, har han genomfört hundratals konserter som solist i över tjugo länder. Paulsson är oerhört välmeriterad och har spelat med orkestrar som Sankt Petersburg Philharmonic, Estonian National Symphony Orchestra, Kungliga Filharmonikerna, Sveriges Radios symfoniorkester och Radiokören. Han har dessutom samarbetat med artister som Anne Sofie von Otter, Gustaf Sjökvist, Håkan Hagegård, Gary Graden och Real Group.
Nu bjuder han på ett nykomponerat stycke, skrivet av den svenske kompositören Albert Schnelzer från Karlstad. Detta på en gemensam beställning av Norrbottens Kammarorkester, Dalasinfoniettan och Jönköpings sinfonietta. Schelzers musik är känd för att blanda melodisk nyromantik med ett starkt rytmiskt driv och slumpmässiga oförutsägbarheter samt influenser från såväl rockmusik som internationell folkmusik.
Leder konserten gör Claire Levacher, en internationellt erkänd dirigent från Frankrike. Hon har jobbat en hel del i Sverige genom åren och är sedan 2024 chefsdirigent för Dalasinfoniettan i Falun. Levacher är känd för sitt djupa engagemang i klassisk musik och sitt fokus på att föra samman olika musiktraditioner.
Under den här konserten får vi även höra Elfrida Andrées Konsertouvertyr i D-dur. Elfrida Andrée (1841-1929) var en svensk tonsättare och dirigent. Hon var dessutom Europas första kvinnliga domkyrkoorganist och Sveriges första kvinnliga telegrafist. Andrée anses vara en banbrytande kompositör och orkesterdirigent som trots motgångar på grund av sitt kön byggde upp en musikalisk verksamhet och repertoar. Hon blev 1879 ledamot i Kungliga Musikaliska Akademien.
Konserten avslutas med stycket Le Tombeau de Couperin av den kände franske kompositören Maurice Ravel (1875-1937). Han var en mästare på att orkestrera sina pianostycken. Här vi höra ett mycket fint exempel på det.